images (1)

Šiuo metu populiariausios baterijos yra ličio jonų (Lithium-ion), jos užima didžiąją dalį rinkos. Jas galima rasti beveik visur: nešiojamuose kompiuteriuose, telefonuose, planšetėse ir kitur, kur naudojamos pakraunamos baterijos. Taip yra dėl to, jog šios baterijos turi nemažai pranašumų, lyginant su kitokio tipo baterijoms:

  • Jos yra gerokai lengvesnės už kitas tokio pat dydžio pakraunamas baterijas. Ličio baterijų elektrodai pagaminti iš ličio ir anglies.
  • Litis yra labai reaktyvus elementas, o tai leidžia sukaupti daugiau energijos, nei kitos rūšies baterijose:

1 kilograme ličio baterijos vidutiniškai galima sukaupti apie 150 wh (vatvalandžių) energijos, tuo tarpu NiMH (nikelio-metalo hibrido) baterijose tame pačiame svoryje sukaupiama tik 100wh, na o rūgštinėse baterijose tik apie 25wh.

  • Ličio jonų baterijos nenaudojamos per mėnesį praranda tik 5-10% energijos.
  • Jų nereikia pilnai iškrauti, prieš pakraunant.
  • Na ir šios baterijos atlaiko šimtus iškrovimo/pakrovimo ciklų.

Tad kaip elgtis, jei norime, kad mūsų baterija išgyventų bent pora metų?

Pirmiausia ir svarbiausia yra apsaugoti ją nuo perkaitimo. Ličio jonų baterijos nepakelia aukštų temperatūrų, todėl jas reiktų laikyt atokiau nuo radiatorių, saulės ir kitų šilumos šaltinių. Jeigu pastebit, kad laptopo baterija pradeda kaisti, geriausia būtų ją išimti (žinoma, jeigu tuo metu laptopas prijungtas prie energijos šaltinio). Nenaudojamas baterijas laikykit vėsiose patalpose.

Antras svarbus faktorius yra baterijos iškrovimas. Kaip jau minėjau, ličio jonų baterijos nereikia pilnai iškrauti prieš pakraunant. Iš tiesų, jeigu visiškai iškrausit tokią bateriją, padarysit jai nepataisomą žalą.

Geriau bateriją dažniau krauti, nei visiškai išeikvoti. Jeigu baterijos nenaudojat, nepalikit jos pilnai įkrautos arba iškrautos. Geriausia būtų laikyti apie 40-60%. Nepamirškit, jog baterija kas mėnesį praranda apie 5-10% savo energijos, tad ją reiktų reguliariai pakrauti, kad bestovėdama neišsikrautų iki ličio jonų baterijoms pavojingo lygio.

Kad ir kaip tausotumėt savo bateriją, su laiku ji vistiek dėvėsis ir pamažu praras savo talpumą. Po poros metų naudositės jau tik apie 70-80% baterijos talpumo, lyginant su nauja.

P.S. Jei norite sužinoti daugiau apie savo kompiuterio bateriją, galite parsisiųsti šią nemokamą programėlę – BaterieInfoView.

Post Navigation