Intensyviai naudojantis kompiuteriu (ypatingai žaidžiant) kyla CPU (procesoriaus) temperatūra. Kad išvengti perkaitimo, kompiuteriuose įmontuoti ventiliatoriai, kurie vėdina procesorių, bei visą sistemą. Atrodo maždaug taip:

 cpu fan

Tačiau kaip ir viskas pasaulyje nėra tobula, taip nėra tobulos ir šios aušinimo sistemos. Procesorius gavęs didelę apkrovą pradeda smarkiai šilti, jeigu aušinimo sistema nepajėgia atvėsinti procesoriaus, temperatūra gali pakilti iki pavojingo lygio. CPU temperatūra turėtų būt apie 35 – 45 laipsnių celsijaus ramybės būsenoje (kai kompiuteris neapkrautas jokiais darbais) ir 60 – 80 laipsnių celsijaus dirbant intensyviai. CPU veiks ir prie aukštesnės temperatūros, tačiau žemesnė temperatūra sveikiau pačiam CPU. Jeigu viršinama 90 laipsnių, reikėtų tikrai susirūpinti. 

Kompiuteriuose būna įmontuoti temperatūriniai davikliai, kurie stebi CPU temperatūrą. Jeigu norite stebėti kompiuterio temperatūras, turėtumėt parsisiųsti tam skirtą programą. Šių programų yra ne viena. Keletą pateikiu aš:

  • SpeedFan – ši programa rodo gerokai daugiau informacijos, ne vien temperatūrą. Galėsite reguliuoti aušintuvų greitį ir pan.
  • Core Temp – kita programa. Ganėtinai paprasta, plius turi galimybę nustatyti kritines temperatūras, kurias pasiekus praneštų jums apie tai.
  • Real Temp – dar viena temperatūrą rodanti programa.

Ką daryt, jeigu CPU temperatūra per aukšta?

Jeigu pastebėjote, jog CPU temperatūra kyla gerokai aukščiau nei norisi, pirmiausia prieš imdamiesi veiksmų pasiieškokit internete informacijos apie savo turimo CPU modelį ir rekomenduojamas temperatūras jam. 

Galima pamėginti nukeliauti į Control Panel -> Power options ir pakeisti Power Plan. Geriausia naudoti Balanced planą, nebent jums tikrai reikia viso kompiuterio galingumo, tuomet rinkitės High performance. Pabandykit pakeitalioti planus ir pažiūrėkit ar yra koks nors efektas. Mažiausiai kaisti turėtų naudojant Power saver planą:

power plan

Norint išvengti perkaitimo, nešiojamo kompiuterio nereikėtų laikyti ant minkštų arba šiltų paviršių. Visuose kompiuteriuose yra ventiliacijos angos, per kurias išpučiamas karštas oras, užtikrinkite kad jos būtų atviros. Jeigu temperatūra vistiek per aukšta, reiktų pamėgint išvalyti dulkes iš kompiuterio vėdinimo sistemos. Nes jos dažnai užkemša vėdinimo angas, ventiliatorius apauga jomis ir pradeda veikti neefektyviai. Jei ir tai nepadeda, reiktų susirūpinti termo pastos būkle. Termo pasta, tai tepaliukas, kuris labai gerai praleidžia šilumą. Jis tepamas ant CPU, vėdinimas tampa efektyvesnis. Jeigu kompiuteriu naudojamasi jau pora metų, gali būti, jog laikas pakeisti termo pastą.

Dar yra specialūs aušinimo padai nešiojamiems kompiuteriams, kurie padeda kompiuteriui vėdintis. Galima tokį įsigyti ir tikėtis, kad suveiks.

Post Navigation